Proč je vanilka pořád dražší? Kde se vzaly levné lusky?

Mazaní podvodníci

Na internetu se v poslední době objevily stovky prodejců, kteří nabízí podezřele levnou vanilku. Většina z nich jsou podvodníci podobní těm, co posílají dobře známé Nigerijské dopisy.

Scénář je vždy stejný: Nechají si zaplatit předem a potom požadují další a další doplatky. Nezřídka kdy k tomu používají podivné přepravní společnosti, přes které požadují doplatky za nesmyslné a nedohodnuté položky, například:

  • poplatek za depozit za vyřízení fytosanitárního certifikátu (tuto povinnost má ale vždy dodavatel)
  • poplatek za přídavné daně a manipulační taxy
  • poplatek za povinné pojištění
  • poplatky za několik překládek
  • a další tisíc a jeden poplatek - věřte, fantazii mají tito vykukové obrovskou

levnavanilka1

Všichni tito šejdíři spoléhají na to, že lapenému zákazníkovi je líto předchozí platby a tak aby dostal zboží, zaplatí raději něco navíc. A pak zase víc. A zase víc. Zkrátka, dokud bude zákazník platit, budou požadovat více peněz. V takovém případě se vanilky prostě nedočkáte a když náhodou něco pošlou, tak se připravte na opravdu ubohou kvalitu.

Předčasně sklizené nekvalitní vanilkové lusky

Nedávno viděli naši farmáři z Mauricia velmi levné vanilkové lusky, které pocházely dokonce z vedlejšího Madagaskaru. Pátrali proto po původu a kvalitě.

„Spousta levné vanilky, která se nedávno dostala na trh, sice pochází přímo z Madagascaru, ale člověk musí být v této době velmi opatrný na kvalitu.“ Říká Dominique z Mauricia, a vysvětluje:

„Jedná se o staré šarže z dřívějších sklizní, které spekulanti drželi na skladech v naději, že se jim podaří prodat staré lusky za aktuální vysokou cenu. Tyto vanilkové lusky byly ale sklizeny před tím, než vůbec dozrály. Spekulanti je udržovali neustále ve vlhku, aby si udržely původní váhu. Kvalita takových lusků je opravdu velmi špatná. Na první pohled se může lusk zdát v pořádku, ale zanedlouho začne schnout, plesnivět nebo kvasit. Varuje Dominique.

vanilkova_plantaz

Cena vanilky nenechala chladné ani zahraniční zpravodajské služby. Podle článku reportéře BBC News, Rebecca Wearn, z května 2018 se jedná o velký globální problém:

"Hlavním důvodem vysoké ceny je, že v Madagaskaru došlo v loňském březnu k cyklonu, který poškodil mnoho plantáží," uvedl Julian Gale, komoditní analytik společnosti IEG Vu. Drtivá většina vanilky - více než 75% - se pěstuje na tropickém ostrově Madagaskar, na jihovýchodním pobřeží afrického kontinentu.“ Zmiňuje ve své reportáži.

5 hlavních důvodů raketově rostoucích cen vanilky

  1. Pravá vanilka je jemná orchidej, která kvete jediný den v roce. V tomto dni musejí farmáři každičký květ opylit ručně. Když počasí nepřeje, je průšvih.
  2. Hlavním důvodem razantního skoku ceny byl ničivý cyklon, který v roce 2017 zpustošil většinu plantáží na Madagascaru.
  3. Krádeže na vanilkových plantážích. Nájezdy zlodějů drahé suroviny jsou na denním pořádku. Farmáři jsou zoufalí.
  4. Spekulace na komoditním trhu, skupování a zadržování zásob.
  5. Trh s vanilkou byl použitý k praní špinavých peněz z nelegálního prodeje Madagaskarského palisandru. To způsobilo výrazné výkyvy cen a především vysoké cenové špičky

 Ve Vanilkovém obchodě najedete jen nejkvalitnější lusky z aktuální sklizně. Všechny lusky osobně kontrolujeme my i naši farmáři na Mauriciu a Indonésii.

kontrola_vanilkovych_lusku